Dünya İklimi Oyunu – Türkçe

Küresel iklim değişikliği anlaşması için müzakere etmenin nasıl olacağını bir düşünün. Bu deneyimi başkalarına sunabilir veya Dünya İklimi Oyununda kendiniz rol alabilirsiniz.

Dünya İklimi Oyunu, BM iklim değişikliği müzakerelerinin canlandırıldığı bir rol oynama oyunudur. Oyun boyunca katılımcılar, ülkelerin küresel iklim değişikliğine yönelik yapılması gereken eylemlerin hızını ve düzeyini bulmaya uğraşırlar. Oyun, oyunun sonuçlarını çok hızlı biçimde analiz eden C-ROADS adlı etkileşimli bilgisayar simülasyonu ile var olan son bilimsel verileri temel alır.

Oyun için gereken tüm Türkçe malzemelere ücretsiz olarak aşağıdan ulaşabilirsiniz. C-Roads Dünya İklimi simülasyon programı da Türkçe olarak kullanılabilir.

Dünya İklimi malzemeleri, gönüllülerin cömert çalışmaları sayesinde pek çok dile çevrilmiştir.

Dünya İklimi Oyunu, BM iklim değişikliği müzakerelerinin canlandırıldığı bir rol oynama oyunudur. Oyun boyunca katılımcılar, ülkelerin küresel iklim değişikliğine yönelik eylemlerin hızını ve düzeyini bulmaya uğraşırlar. Oyun, oyunun sonuçlarını çok hızlı biçimde analiz eden C-ROADS adlı etkileşimli bilgisayar simülasyonu ile var olan son bilimsel verileri temel alır.

Oyun için gereken tüm Türkçe malzemelere ücretsiz olarak aşağıdan ulaşabilirsiniz. C-Roads Dünya İklimi simülasyon programı da Türkçe olarak kullanılabilir.

Dünya İklimi Nasıl Çalışıyor?

Dünya İklimi büyük gruplar için tasarlanmış bir oyundur ve genellikle 8-50 kişi ile oynanır (Bununla birlikte 500 kişiye kadar büyük gruplara da uyarlanmıştır). Bir kolaylaştırıcı, BM lideri rolünde, grubu yönlendirirken, her katılımcı belli bir ülke, müzakere grubu veya ilgi grubu delegesi rolü oynar. Herkes kendi rolünde, iklim değişikliğini küresel olarak 2˚C’ın oldukça altında tutacak bir küresel anlaşmaya varmak için  birlikte çalışır. Simülasyon etkinliklerinin süresi değişmekle birlikte çoğu 2-3 saat kadar oynanır. 30 dakikaya kadar kısaltılmış versiyonları da oynanmıştır.

Oyun boyunca katılımcılar; iklim bilimi ile yüzleşecekler, oyuna ve küresel politikaların gerginliğine yoğunlaşacaklar, gerçek iklim müzakerecileri tarafından kullanılan bir iklim modelleme aracı ile hırslarını sınayacaklar ve bu deneyimin iklim eylemi ile ilgili varsayımlarını nasıl zorladığı üzerine düşünecekler.

Dünya İklimi bugüne kadar onbinlerce kişi tarafından oynandı. Katılımcılar arasında Nobel Ödülü almış bilim insanları, eski bir ABD Dışişleri Bakanı, (gerçek) BM iklim müzakerecileri, üniversite rektörleri, Avrupa Birliği politikacıları, petrol şirketi yöneticileri ve her yaştan sayısız öğrenci bulunuyor.

World climate map

Dünya İklimi tüm dünyada oynanıyor –lütfen etkinliğinizi kaydedin ve biz de sizi haritaya ekleyelim !

OYUNU TÜRKÇE OYNAMAK İÇİN MALZEMELER

C-ROADS Simülasyon Programı –C-ROADS Dünya İklimini indirin , veya çevrimiçi versiyonu kullanın. Programı, açtıktan sonra menüde “Language” seçeneği ile Türkçe kullanabilirsiniz.

Sunum Slaytları  Rol oynama yönergeleri, gerekli bilgileri ve iklim etkileri ile ilgili verileri içeren bu slaytları katılımcılarınıza sunabilirsiniz.

Dünya İklimi Kolaylaştırıcı Kılavuzu

Hazırlık ve odanın düzenlenmesinden örnek senaryolara ve bilgilendirme tekniklerine kadar Dünya İklimi oynamanın kilit kavramları konusunda yardımcı olur.

Öneri FormuKatılımcıların önerdikleri eylemleri göstermeleri için her gruba dağıtılacak

Masa Kartları (3-Bölge veya6-Bölge ) –Her bölge için masaların üzerine konmak üzere basılacak

Bilgilendirme Malzemeleri –Katılımcıları Dünya İklimi Simülasyonunda almış oldukları rollere yönlendirmek için gereken bilgileri sağlar. Grup büyüklüğüne ve ayıracağınız zamana göre 3 bölge veya 6 bölge bilgilendirmelerini seçebilirsiniz.

3 bölge versiyonu küçük gruplar (6-16 kişi) veya az zamanı olan büyük gruplar için kullanılabilirken, 6 bölge versiyonu tüm katılımcıların daha fazla yoğunlaşmasına olanak tanır. Daha da fazla rol eklemek isterseniz ek bilgilendirme belgeleri de var. Tüm bilgilendirme belgelerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

6-Bölge Bilgilendirme Belgeleri:

İsteğe bağlı diğer gruplar:

• İklim Aktivistleri

• Fosil Yakıt Endüstrisi Lobisi

• Gazeteciler

Dünya İklimi etkinliği yaptınız veya yapmayı mı planlıyorsunuz? Çok iyi! Aşağıdaki bağlantı ile etkinliğinizi kaydetmeyi unutmayın.  Etkinliğinizi kaydetmek, Dünya İkliminin dünyanın neresinde oynandığını izlememize olanak sağlar.

*Türkçe (3-Bölge Bilgilendirme Belgeleri, 6-Bölge Bilgilendirme Belgeleri): Güncelleme Kas 2016 – Çeviri: Emre Göktepe ve Oğuz Tosun